Noč knjige in učenje o človekovih pravicah s pomočjo knjig nam omogoči Amnesty International Slovenije s ciljem, da »(se) učimo o človekovih pravicah in vzgajamo za spoštovanje človekovih pravic.«
Več glej https://sola.amnesty.si
Kot spremljajoči dogodek Noč knjige 2025 smo osvetlili zahtevno temo izbrisani.
V 8. razredu je učiteljica Božena Šmirmaul v sredo, 7. 5. 2025, učencem v uvodnem delu ponudila sestavljanko, na katerih so bili obrazi s prekritimi očmi. Zakaj? Učenci so pripovedovali o svojih občutkih do te osebe. V nadaljevanju so dobili kartice z imeni, ki so predstavljale osebne izkaznice, vendar je nekaj učencev dobilo kartico brez imena. Občutki teh učencev so bili negativni. Zakaj jaz? V nadaljevanju so prebrali odlomek iz knjige avtorice Tine Perić Ćrtice, ki je hčerka izbrisane osebe. Seznanili so se z dogodki po osamosvojitvi in si ogledali kratko pripovedovanje ene od izbrisanih oseb. Učenci so kreativno iskali rešitve za takšne situacije in prišli do zaključka, da bi se za te ljudi moralo drugače in že veliko prej poskrbeti.
V 9. razredu je dne, 6. maja 2025 z učenci v sklopu razredne ure in s pomočjo knjige Okupatorjeva hči, katere avtorica je Katarina Keček, knjižničarka Lidija Kocbek vodila razmišljanje, kaj pomeni ali kdo so Šola človekovih pravic, okupator, izbrisani in Katerina Keček. Prebrala je nekaj odlomkov iz knjige.
Nadaljevala s vprašanji ali poznamo koga, ki je bil izbrisan, kaj bi naredili, če bi se to zgodilo nam ali vašim staršem in kdo bi nam lahko pomagal?
In zaključila z delom v skupinah z nalogo Če bi bil župan, predsednik ali varuh človekovih pravic bi …
Več v galeriji fotografij.
Vsi skupaj smo prišli do skupnega zaključka, da se to ne bi smelo zgoditi.
Obe knjigi sta na voljo v šolski knjižnici in vas vabita, da ju prelistate ali preberete.